کانال کشی کولر-کانال کشی داکت اسپلیت-دریچه کانال کولر

طول و نقشه ی مسیر کانال کشی داکت اسپلیت و نیز قطر هر مسیر به طراحیِ سازنده داکت اسپلیت و نیز مهندس مشاورِ تاسیسات بستگی دارد.جهت جلوگیری از هرگونه بروز اشکال یا اختلال در مسیر کانال کشی داکت اسپلیت ،رعایت نکات مندرج در طرح ها و نقشه های محاسباتیِ مربوط به تاسیسات الزامی می باشد.با توجه به تولید کانال فلکسیبل الاستومری،رعایت قطرهای استاندارد در ساخت و طراحیِ این مدل از کانال کشی داکت اسپلیت ضروری می باشد.برای اتصال کانال فلکسیبل به قطعات رابط از جمله سه راهها،تبدیل ها،چهارراهها و… عایق الاستومری رولی در ضخامت مختلف از جمله ۳-۶-۹-۱۳-۱۹-۲۵ میلیمتر تولید و بنا به جدول ضخامت در هر مقطع مورد کاربرد قرار می گیرد.شایان ذکر است عایق الاستومری رولی در عرض های ۱ و ۱.۲۵ متر بصورت استاندارد تولید می شود که بنا به ابعاد و سایزهای مورد نظر می توان آنرا در مقاطع مختلف مورد کاربرد قرار داد. به طور خلاصه ، چگونگی کارکرد داکت اسپلیت یا اسپیلت کانالی بسیار نزدیک به عملکرد اسپیلیت معمولی است با این تفاوت که به جای اواپراتور یا همان پنل دیواری کولر گازی که به صورت روکار قرار می گیرد ، داکت اسپلیت دارای یونیت داخلی است که به صورت توکار و زیر سقف نصب می شود و هوای فیلتر شده در یونیت داخلی از طریق کانال ها به محیط مورد نظر هدایت می شود.

در سیکل گرمایش، عملکرد داکت اسپلیت به این صورت است که گاز در کوندانسور گرم شده و مانند سیکل سرمایش، از طریق لوله مسی به کویل موجود در یونیت داخلی منتقل می شود و هوای وارد شده از محیط به یونیت داخلی را گرم می کند. داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟ زیر محل قرار گیری یونیت داخلی داکت اسپلیت یکی از این مکان ها می باشد . روش اتصال لولا به فریم و درب دریچه بازدید داکت اسپلیت به صورت پرچ آلومینیومی و ظریف است که زائده های پرچ پس از تکمیل مراحل ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت به صورت زننده رویت نشود. درب این نوع دریچه بازدید داکت اسپلیت به وسیلهی قفل های زیمنسی باز و بسته میگردد.به همین منظور در حین ساخت درب دریچه بازدید داکت اسپلیت گل سقفی باید جای قفل ها را بر روی نقاط ویژه ایجاد نماییم تا بعد از رنگ کاریِ دریچه بازدید داکت اسپلیت بتوان قفل ها را روی درب نصب کرد. با این وجود قبل از اینکه برای تهویۀ هوای ساختمان به سراغ داکت اسپلیت ها بروید، بهتر است تمامی مزایا و معایب این دستگاه ها را در نظر بگیرید و با دیگر دستگاه های تهویۀ مطبوع مثل مینی چیلر ها و فن کویل ها مقایسه اش کنید.

کویل آبگرم جلوی یونیت داخلی و در مسیر کانال قرار می گیرد و آب گرم از پکیج یا موتورخانه در کویل جریان می یابد و آن را گرم می کند و هوای وارد شده به یونیت داخلی در اثر برخورد با سطح گرم کویل و چرخش فن گرم می شود و به محیط انتقال پیدا می کند. هوای گرم شده، توسط فن و از طریق کانال به محیط وارد می شود و این فرآیند انقدر ادامه پیدا می کند تا دمای هوای محیط به دمای مطلوب و مناسب تنظیم شده ترموستات برسد. بنابراین گاز مبرد گرم شده دوباره به کوندانسور برگردانده شده و خنک می شود و این سیکل به این صورت که توضیح داده شد ادامه خواهد داشت تا زمانی که دمای هوای محیط به دمای تنظیم شده ترموستات برسد. نقش و وظیفه ی هر بخش داکت اسپیلت توضیح داده شد و می توان تا حدودی به این سوال پاسخ داد که داکت اسپلیت چگونه کار می کند.

ایجاد پوششِ رنگ بر روی سطوح داخلی و بیرونی دریچه بازدید داکت اسپلیت هم باعث محافظت سطوح آن در برابر صدماتی از قبیل خش دارشدن و هم باعث تناسب نمای آن با نمای محیط میگردد.دریچه بازدید داکت اسپلیت را میتوان به صورت پیچ از رو و هم به صورت پیچ مخفی میتوان در محل خود نصب کرد. عملکرد داکت اسپیلت در حالت سرمایش به این گونه است که گاز مبرد در کندانسور خنک می شود و از طریق لوله مسی که دو یونیت داخلی و خارجی را به هم متصل می کند به شیر انبساطی و از آنجا به کویل موجود در یونیت داخلی انتقال می یابد و لوله های کویل را خنک می کند. که در ادامه به توضیح اینکه داکت اسپلیت چگونه کار می کند و نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایش و سرمایش چگونه است می پردازیم و پس از آن به معایب و مزایای داکت اسپلیت اشاره خواهیم کرد. از جمله ویژگی های دریچه بازدید داکت اسپلیت ساده لولایی این است که درب، در حالت باز بودن از ساختار دریچه کاملا جدا نمی شود و همواره بوسیله لولا به ساختار فریم متصل می ماند. همانطور که می دانید داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که به دلیل داشتن مزیت های فراوان کاربرد زیادی برای تهویه مطبوع منازل مسکونی و ادارات دارد و در ایران بسیار متداول است.

دیدگاهتان را بنویسید