همه چیز درباره داکت اسپلیت – شـرکت سـامـان تـهویه

در این شکل از کمپرسورها، با کاهش دما به صورت اتوماتیک دور کمپرسور کمتر شده و با افزایش آن، دور کمپرسور افزایش پیدا می­کند. در مقابل، کمپرسورهای معمولی نوع B در هر حال با یک سرعت و دور ثابت کار خواهند کرد، بدون توجه به نیاز و ظرفیت لازم. البته ضخامت ورق مصرفی با ابعاد دریچه بازدید داکت اسپلیت نسبت مستقیمی دارد. کانال کشی کمتر: این سیستم در مقایسه با چیلرها میزان لوله کشی بسیار کمتر دارد و ابعاد کانال ها نیز کوچک تر است. استفاده از داکت اسپلیت به عنوان یک سیستم تهویه لوکس، زیبا و با کیفیت سرمایشی بالا در محیط مسکونی و اداری متداول است؛ واحد داخلی سیستم های داکت اسپلیت به صورت توکار هستند و اجزای آن مانند هواساز و کانال کشی ها درون سقف کاذب نصب میشوند. که در آن، با توجه به متراژ پروژه، بار برودتی مورد نیاز برای هر واحد و میزان برق مصرفی، کارفرما مدل مینی چیلر شما را تعیین خواهد کرد. با اینکه قیمت اسپلیت اینورتر بالاتر است، ولی با توجه به کاهش مصرف انرژی و سرعت سرمایش و گرمایش بالاتر، استفاده از مدل اینورتر به صرفه تر است. با تکمیل مراحل ساخت فریم،نوبت به طراحی و ساخت درب دریچه بازدید داکت اسپلیت شیاردار میرسد.ابعاد این درب بر پایه ابعاد داخلیِ فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت تعیین میشود.در واقع با کسر دو میل از هر بُعد، طول و عرضِ درب تعیین میشود.البته با توجه به اینکه در هر قسمت از طول و عرضِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت یک لبه ۲ سانتی باید تعبیه شود لذا افزودن این مقدار به سایز اصلیِ درب الزامی است که پس از خم کاریِ این مقادیر، ابعاد درب دریچه بازدید داکت اسپلیت به میزان اصلی خود میرسد.

در واحد داخلی این سیستم کار اصلی توسط هواساز انجام میشود؛ جایی که مبرد خنک شده در واحد خارجی (مجموعه کنداسینگ) از طریق لوله مسی وارد کویل سرمایش (اواپراتور) میشود. گرمایش داکت اسپلیت ها معمولا به دو روش استفاده از کویل آب گرم و سیکل تبرید معکوس انجام میشود. گرمایش با کویل آب گرم: در حالت گرمایش با کویل آب گرم، مصرف گاز در سیستم داکت اسپلیت کمتر از سیستم گرمایش رادیاتورها با استفاده از پکیج و موتورخانه میباشد. در داکت اسپلیت اینورتر موتور دستگاه به طور متغیر کار میکند؛ یعنی با توجه به شرایط دمایی، در مواقعی که محیط گرم است دور موتور بالا بوده و وقتی هوا خنک میشود به طور خودکار دور موتور کم میشود. همچنین به دلیل دور موتور بالاتر سرعت سرد کردن اینورتر بیشتر است. ضخامت این ورق آلومینیوم برای انواع دریچه بازدید داکت اسپلیت مشبک وزنهای در ابعادِ متوسط و پایین در حد یک میلیمتر و برای ابعاد بزرگ تر این ضخامت ورق نیز بیشتر میشود. در مدل لولاییِ،دربِ دریچه داکت اسپلیت توسط لولا به فریم متصل گشته و با قفل زیمنس باز و بسته می شود.از مزایای این مدل نیز می توان به ثابت ماندنِ درب و عدم لرزش در زمان کارکرد دستگاه می توان اشاره نمود.ساخت دریچه داکت اسپلیت ساده بر اساس ابعاد و سایز درخواست خریدار تولید می گردد و منعی در تولید این مدل دریچه داکت اسپلیت به لحاظ سایز و تعداد وجود ندارد.

با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور ،بمنظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه ، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید. در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیت ها نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند. کاهش مصرف انرژی: استفاده از داکت اسپلیت تا حدودی باعث کاهش مصرف انرژی نسبت به کولرهای گازی میشود. در واقع کمپرسور اینورتر تا حدودی یک کمپرسور هوشمند شمرده می­شود و متناسب با ظرفیت مورد نیاز و نیاز کاربر و دمای دلخواه او کار خواهد کرد. ابعاد قسمت فرورونده دریچه بازدید داکت اسپلیت آهنی باید در حد یک سانت کمتر ابعاد تو در توی قاب دریچه بازدید و فن کویل باشد تا دریچه بازدید داکت اسپلیت به راحتی در محل مورد نظر وارد شود و فرو برود. با توجه به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد داکت اسپلیت ، تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع 140 سانتی متری از کف ، همچنین ترموستات را در محلی که دارای امکان تابش مستقیم نورخورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت باشد نصب نفرمائید.

در هنگام اندازه گیری باید از صفر به صفر طول و عرض اعلام گردد. البته برای گرمایش محیط های با متراژ بالا این سیستم پاسخ گو نیست و باید در کنار آن از سیستم پکیج یا موتورخانه استفاده کرد. درب دریچه بازدید داکت اسپلیت (دریچه دسترسی فن کویل) نیز از ورق آلومینیوم به صورت شیاردار در ضخامت های گوناگون ساخته میگردد که با لولا به فریمِ دریچه بازدید داکت اسپلیت متصل میگردد. در ضمن در سیستم های دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل نیز از کمپرسور نوع اسکرال و تکنولوژی اینورتر استفاده می شود. برخلاف نحوه عملکرد سیستم داکت اسپلیت ، در سیستم های مرکزی ، گاز مبرد به یونیت های داخل ساختمان ارسال نمی شود بلکه آب سرد و گرم می باشد که توسط چیلر یا مینی چیلر به فن کویل های درون ساختمان پمپاژ می شود و محدودیتی در حداکثر لوله کشی در این وضعیت وجود ندارد و به راحتی می توان آن را بر روی پشت بام نصب نمود. دریچه های خروجی به اتاق ها به صورت های مختلف، بین دیوار و سقف (مشابه کولر آبی) یا بر روی سقف قرار میگیرند. این مورد برای محیط تجاری و اداری مناسب بوده ولی برای محیط های مسکونی دردسرسار است (برای مثال دماب اتاق کودک باید کمی بالاتر از دمای سایر محیط ها باشد).

دیدگاهتان را بنویسید