در مورد ساختار سیستم داکت اسپلیت بیشتر بدانید – فرم دما

با این تفاوت که در اینجا برای سرمایش یا گرمایش محیط از یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی استفاده می شود. شرکت ایران مکانیک مرجع تخصصی داکت اسپلیت با بیش از دو دهه تجربه، تولیدکننده انواع دریچه های بازدید در جنس و ابعاد مختلف است. در طی این فرآیند تبادل حرارتی که بین لوله های کویل سرد و هوای گرم وارد شده به یونیت داخلی انجام گرفته ، گاز مبرد داخل کویل گرمای هوا را جذب کرده و گرم می شود. به طور خلاصه ، چگونگی کارکرد داکت اسپلیت یا اسپیلت کانالی بسیار نزدیک به عملکرد اسپیلیت معمولی است با این تفاوت که به جای اواپراتور یا همان پنل دیواری کولر گازی که به صورت روکار قرار می گیرد ، داکت اسپلیت دارای یونیت داخلی است که به صورت توکار و زیر سقف نصب می شود و هوای فیلتر شده در یونیت داخلی از طریق کانال ها به محیط مورد نظر هدایت می شود. با این وجود قبل از اینکه برای تهویۀ هوای ساختمان به سراغ داکت اسپلیت ها بروید، بهتر است تمامی مزایا و معایب این دستگاه ها را در نظر بگیرید و با دیگر دستگاه های تهویۀ مطبوع مثل مینی چیلر ها و فن کویل ها مقایسه اش کنید.

در سیکل گرمایش، عملکرد داکت اسپلیت به این صورت است که گاز در کوندانسور گرم شده و مانند سیکل سرمایش، از طریق لوله مسی به کویل موجود در یونیت داخلی منتقل می شود و هوای وارد شده از محیط به یونیت داخلی را گرم می کند. همچنین برای انتقال هوا از یونیت داخلی به محیط از کانال و دریچه های هوا استفاده می شود و یونیت داخلی توسط کانال های گرد با چهارگوش به دریچه های هوا منتقل می شود. داکت اسپلیت نیز یکی دیگر از دستگاه های تهویۀ مطبوع به حساب می آیند. ضمن اینکه داکت اسپلیت های اینورتر نیز صدای کمتری تولید می کنند. در واقع شبکه های موجود در قسمتِ مشبکِ دریچه بازدید داکت اسپلیت جریانِ هوا را به صورت مستقیم و آزاد به دستگاه تزریق مینماید و از هر گونه افت فشار جلوگیری به عمل می آورد. داکت اسپلیت ها در انواع مختلفی از جمله، زمینی، سقفی، دیواری، کانالی و … مهم ترین عیب داکت اسپلیت ها این است که گرمایش یا سرمایش تمامی نقطه های محیط را به یک اندازه انجام می دهد و دمای هر بخش قابل مدریت نخواهد بود. سپس جریان هوای تولیدی در این یونیت داخلی به کمک کانال کشی به تمامی بخش های ساختمان انتقال داده می شود.

اگر دستگاه فن کویل نیاز به مکش هوای اطراف داشته باشد روی درب شیارهایی به وجود میآید، اما اگر دستگاه نیاز به مکش هوا نداشته باشد درب دریچه بازدید ساده تولید میشود. معمولا لولا را بر روی طول درب دریچه بازدید داکت اسپلیت تعبیه می کنند تا مقاومت بیشتری در زمان باز شدنِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت از خود بروز دهد و به راحتی توانِ نگهداریِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت را داشته باشد.این لولا از یک سو به طول درب دریچه بازدید داکت اسپلیت و از سوی دیگر به یکی از دیواره های طولیِ فریمِ دریچه بازدید داکت اسپلیت مرتبط شده و با اتصالِ بدنه دربِ دریچه بازدید داکت اسپلیت به فریمِ دریچه بازدید داکت اسپلیت قسمتِ عمده ای از مراحل ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت آهنی ساده لولایی به انجام می رسد.پس از طراحی و ساخت درب دریچه بازدید داکت اسپلیت نوبت به ایجاد سوراخ های محل تعبیه ی قفل های زیمنسی می رسد.تعداد قفل های منصوب بر روی درب دریچه بازدید داکت اسپلیت نیز به ابعاد دریچه بازدید داکت اسپلیت رابطه مستقیم دارد و هرچه ابعاد دریچه زیر فن کویل بزرگتر باشد تعداد قفل هایی که باید روی دربِ این نوع دریچه بازدید داکت اسپلیت تعبیه گردد بیشتر می گردد.

پس از اتصال فریم به درب دریچه بازدید داکت اسپلیت و الصاق قفل بر روی درب، نسبت به فرایند رنگ کاری بر روی سطوح داخلی و بیرونیِ دریچه بازدید داکت اسپلیت پانچی اقدام میگردد.نوع رنگ از جنس پودری الکتروستاتیک در کدهای متنوع و شیک است که پس از پاشش رنگ بر روی سطوح دریچه بازدید داکت اسپلیت پانچی در کوره پخت میآید.برای جلوگیری از ایجاد هرگونه آسیب و صدمه به ساختار دریچه بازدید داکت اسپلیت از مشمعهای ضربه گیر استفاده میکنیم. یونیت خارجی که به آن کندانسور نیز گفته می شود شامل تجهیزاتی مانند کمپرسور و گاز مبرد است که بیرون از ساختمان قرار می گیرد. عملکرد داکت اسپیلت در حالت سرمایش به این گونه است که گاز مبرد در کندانسور خنک می شود و از طریق لوله مسی که دو یونیت داخلی و خارجی را به هم متصل می کند به شیر انبساطی و از آنجا به کویل موجود در یونیت داخلی انتقال می یابد و لوله های کویل را خنک می کند. بنابراین گاز مبرد گرم شده دوباره به کوندانسور برگردانده شده و خنک می شود و این سیکل به این صورت که توضیح داده شد ادامه خواهد داشت تا زمانی که دمای هوای محیط به دمای تنظیم شده ترموستات برسد.

دیدگاهتان را بنویسید