تنظیمات دمپر و دریچه های سیستم های تهویه مطبوع

از ویژگی های این نوع دریچه بازدید داکت اسپلیت این است که بر روی درب دریچه بازدید داکت اسپلیت مگنتی اثری از زائدهیا برجستگی به عنوان دستگیره دیده نمیشود و درب این دریچه بازدید داکت اسپلیت به صورت فشاری و عملکرد اهرم از داخل باز و بسته میشود. دمپر صفحه فلزی است که جهت باز و بسته کردن دریچه و تنظیم هوای درون کانال یا هواساز کاربرد دارد. نام دیگرِ این دریچه بازدید داکت اسپلیت، دریچه بازدید داکت اسپلیت گل سقفی است که در دو مدل تک گل و دو گل امکان ساخت و کاربرد دارد.زمانبرترین و شیک ترین و دکوراتیوترین دریچه بازدید داکت اسپلیت این نمونه است و دقیقا به همین دلیل به لحاظ قیمت این نوع دریچه بازدید داکت اسپلیت از گرانترین ها محسوب میگردد. در نوع اینورتر دار، توان و قدرت کارکرد دستگاه با توجه به دمای ست شده و دمای حسگر داخل مشخص خواهد شد . دریچهها مکانیسم سادهای دارند که با استفاده از آنها میتوان مانع ورود باد شد. باید خاطر نشان شد که در هر بعد درب دریچه بازدید داکت اسپلیت ۲ میلیمتر باید کوچکتر از فریم آن باشد. اگر در فضایی دیوار ها و کف با چوب دیزاین شده باشند، برای تناسب در نمای داخلی بهتر این است که از دریچه بازدید داکت اسپلیت چوبی یا ام دی اف با پوشش رنگ ضد آب استفاده گردد.

نوعی از داکت اسپلیت دارای کویل گرمایشی ( کویل آبگرم ) فابریک است که علاوه بر عدم نیاز نصب کویل گرمایشی ، به دلیل فابریک بودن ، سطح صدای کمتری نسبت به داکت اسپلیت با کویل آبگرم معمولی یا جدا دارد . این در حالی است که در سیستم های مرکزی دیگر مانند مینی چیلر و فن کویل یا چیلر و فن کویل ، گاز مبرد به یونیت های داخل ساختمان ارسال نمی شود بلکه این آب سرد و گرم است که توسط چیلر یا مینی چیلر (تولید کننده آب سرد) و پکیج یا بویلر (تولید کننده آب گرم) و پمپ به فن کویل های درون ساختمان پمپاژ می شود و محدودیتی در حداکثر طول لوله کشی آن وجود ندارد و می توان به راحتی آن را بر روی بام و یا فضایی دورتر از ساختمان نصب نمود. روش دیگر تامین گرما، استفاده از اسپلیتهای کانالی می باشد که مجهز به سیستم هیت پمپ هستند.

محدودیتی در حداکثر فاصله نصب سیستم فوق وجود ندارد، می توان به راحتی در فضای آزاد مانند تراس یا حیاط وصل کرد. از آنجایی که هوای سرد به سمت پایین و هوای گرم به سمت بالا حرکت میکند و باید دقت داشته باشید که در روزهای سرد و گرم جریان هوا را متفاوت تنظیم کنید تا سیستم خنک کننده بیشترین کارایی و بازدهی را داشته باشد. در فصول سرد سال که اسپلیت در حالت گرمایش روشن قرار دارد، در صورتی که دمپر خیلی بالا باشد هوای گرم به خوبی به پایین نمیرسد و موجب میشود دستگاه فشار بیشتری تحمل کرده و بیشتر کار کند. داکت اسپلیت بر خلاف چیلر مرکزی و مانند مینی چیلر هوا خنک یا آب خنک به کمک پکیج آب گرم به واحد استقلال می دهد . داکت اسپلیت سیستمی است با قیمت ، هزینه خرید اولیه ، نصب و راه اندازی کمتر یا ارزان تر از چیلر و مینی چیلر دارای دو قسمت یونیت داخلی و یونیت بیرونی .

برای نصب داکت اسپلیت نیاز به ساپورت داکت اسپلیت می باشد . برای انجام تنظیمات ابتدا باید بدانید به باد ثابت نیاز دارید یا میخواهید جریان باد در تمام محیط پخش شود. در مقاله دمپر چیست شرح کاملی از انواع دمپر و عملکر آن ارائه کردهایم. اما در این مطلب بادبزن قصد داریم تنظیمات صحیح و اصولی دمپر و دریچهها را بررسی نماییم. ابتدا باید مشخص کنید که میخواهید به چه بخشی از محیط باد بیشتری برسد، سپس باید انجام تنظیمات صحیح را آغاز کنید. تنظیمات دمپر و دریچهها نقش موثری در جریان مناسب باد در سیستمهای تهویه مطبوع دارد و عدم تنظیمات صحیح باعث عدم حرکت صحیح دمپر و جریان مناسب میگردد. به این ترتیب تهویه مطبوع یکنواختی در تمام زوایای سالن و یا تمامی اتاق های مختلف ساختمان ایجاد می شود. یونیت بیرونی گاهی در تراس یا باکن نصب می شود و گاهی بر روی پشت بام یا خرپشته ساختمان . برای تنظیم دمپرها تمام خطوط مقابل Swing روی نمایشگر ریموت کنترل اسپلیت دیواری باید بطور کامل روشن باشند.

دیدگاهتان را بنویسید