آیا میدانید داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

شکل دیگر سیکل داکت اسپلیت، مانند کویل آب گرم است. به این شکل که آب گرم از سمت پکیج و موتورخانه وارد یونیت داخلی شده، هوای موجود در یونیت داخلی در تماس با این کویل گرم افزایش دما پیدا کرده و بعد از طریق کانال و دریچه وارد فضای اتاق می­شود. به این ترتیب که مبرد گازی این بار در کندانسور گرم شده و مشابه سیکل قبلی، از طریق لوله های مسی به سمت یونیت داخلی و کویل های موجود در آن هدایت می­شود و هوایی را که از محیط اتاق وارد یونیت داخلی شده را گرم می­کند. دریچه های خروجی به اتاق ها به صورت های مختلف، بین دیوار و سقف (مشابه کولر آبی) یا بر روی سقف قرار میگیرند. وقتی هر چهارضلع از ابعادِ فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت آماده شد،این اجزا به وسیلهی گوشه یا کُرنرهای فلزی به صورت پِرِسی به هم متصل میشوند و تشکیلِ چهارچوبهی فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت را میدهند. پس از مشخص شدنِ ابعادِ درب دریچه داکت اسپلیت از یک ورق الومینیوم برای ساخت این درب استفاده میکنیم.ضخامت این درب در سایزهای متوسط به پایین یک میلیمتر و در ابعاد بالاتر از ضخامت های بیشتر استفاده می گردد. پس از گوشه زنیِ اضلاع فریم دریچه داکت اسپلیت ،این اضلاع بوسیله ی کُرنرها یا گوشه های فلزیِ مخصوص بدون استفاده از جوشِ خاصی به هم متصل و تشکیل یک چهارچوبه به نام فریم دریچه داکت اسپلیت را می دهد.

این قفل ها با عملکردِ خود باعث باز و بسته شدنِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت میشوند. پس از کاهش دما، هوا با دمیدن فن و از طریق کانال ها به فضاهای مختلف داخلی منتقل میشود و دما و رطوبت محیط مورد نظر را به شرایط مطلوب میرساند. دریچه داکت اسپلیت پانچی لولایی در سازه درب از ورق آلومینیومی با پانچ با سوراخ هایی به قطر متفاوت بهره میبرد.سوراخهای دربِ دریچه داکت اسپلیت هوای لازم جهت حفظ تعادل دستگاه داکت اسپلیت را از محیط پیرامونی تامین و از معابر خود به سمت دستگاه هدایت مینماید.دریچه داکت اسپلیت پانچی لولایی از دو جز اصلی یعنی درب و فریم تشکیل یافته است.برای درست کردنِ آن باید از قطعه ای بنام فریم شروع کرد.سایز و اندازه فریم را از چهارچوبه اصلی و جایی که قرار است دریچه داکت اسپلیت پانچی بر روی آن نصب شود برداشت مینماییم و این ابعاد را از هر طرف به میزان سه سانت اضافه تر در نظر می گیریم تا پوشش کار در اطراف و حاشیه درب تامین گردد.با برش زاویه ی ۴۵ درجه ای در سرهای اضلاع فریم دریچه داکت اسپلیت،این امکان فراهم میاید که ساختار فریم پس از اتصال اضلاع به هم کاملا گونیا و ۹۰ درجه شود.نوع اتصال اضلاع به هم از طریق قطعات فلزی که اصطلاحا کُرنر نامیده میشود صورت میگیرد.

این لولا از یک سو به طول درب دریچه بازدید داکت اسپلیت و از سوی دیگر بهیکی از دیواره های طولی فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت وصل میشود و با اتصال بدنه درب دریچه بازدید داکت اسپلیت به فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت قسمت عمدهای از مراحل ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت آهنی ساده لولایی به انجام خواهد رسید. تعداد شیارهای محیطی که باید روی محیط درب این دریچه داکت اسپلیت باید تعبیه شود به میزان نیازِ هوای لازم جهت دستگاه فن کویل از محیط بسته است و در واقع تک گل یا دوگل بودنِ درب دریچه داکت اسپلیت دقیقا به نیاز دستگاه فن کویل به هوا دارد.با توجه به لولایی بودنِ دربِ دریچه داکت اسپلیت گل سقفی ،لذا تعبیه قفل به تعداد لازم بر روی درب های ان الزامیست.نوع این قفل ها اغلب از مدل زیمنسیست که با کلیدی که به همه آنها میخورد قابل بازوبست است.با اتصال درب به فریم دریچه داکت اسپلیت گل سقفی و نیز با تعبیه قفل های زیمنسی نوبت به انجام عملیات رنگ میرسد.این عملیات توسط دستگاه پاششِ رنگ پودری الکتروستاتیک به تمام سطوح داخلی و بیرونی دریچه داکت اسپلیت گل سقفی شروع و با قرار دادنِ دریچه در داخل کوره رنگ تکمیل میشود.پس از انجام این مراحل و اتمام مراحل پخت رنگ، دریچه داکت اسپلیت را از کوره خارج و توسط کاورهای مشماییِ ضدضربه میپوشانیم تا صحیح و سالم به محل پروژه انتقال و در جای خود تعبیه شود.

با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور ،بمنظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه ، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید. انواع داکت اسپلیت ها از نظر مصرف انرژی کدامند؟ در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیت ها نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند. این قفلها نگهداریِ درب را بر روی قریم دریچه بازدید داکت اسپلیت تضمین مینمایند و عملیات جداسازیِ درب دریچه بازدید داکت اسپلیت از فریم با باز شدنِ این قفل ها شروع میشود. پس از پاشیدن رنگ پودری روی تمام سطوح دریچه بازدید داکت اسپلیت با ورق آهنی آن را درون کوره قرار میدهند و در اصطلاح پخته میشود. یونیت خارجی : در فضای باز قرار میگیرد و توسط یک جفت لوله مسی به یونیت داخلی متصل می گردد. واحد خارجی این سیستم ها مشابه اسپلیت های گازی، بر روی بام یا دیوارهای بیرونی ساختمان به صورت روکار قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید